fbpx
Image

HÍREINK

2024.12.16.

A forint az elmúlt időszak nehézségei után a múlt héten határozott erősödést mutatott, melynek legfőbb kiváltó oka a december 6-i Fitch Ratings hitelminősítő beszámolója, amiben Magyarország besorolását ugyan nem változtatták, de a kilátását negatívról stabilra javították. A következő napokban a magyar infláció a várakozásoknak megfelelően alakult, így ez nem volt gyengítő körülmény. A felértékelődés mellett szólt még az éves költségvetés biztató számai is, ugyanis a novemberi adatok alapján, várhatóan az idei hiánycélja a kormánynak tartható lesz. Összességében mind a fődevizák, mind a régiós devizák között is jó erőben volt a forint, a cseh korona, lengyel zloty és a román lejjel szemben is erősödött. Az euróval szemben a 408-411-es sávban mozgott a hetet végül kicsivel 409 alatt zárta. Az amerikai dollárral 388,50-393 között ingadozott, végül itt is a kisebb érték közelében zárt 389-nél. A svájci frank esetében tudott a leginkább felkapaszkodni, azonban itt érdemes megemlíteni a svájci jegybank 50 bázispontos kamatcsökkentését, ami miatt a frank a többi valutával szemben is gyengült, a forinttal összességében 10 egységet zuhant, egészen 436 alá a péntek esti zárásra.

A jövő héten is érdemes lesz követni a fejleményeket, ugyanis a magyar, az amerikai és a cseh jegybank is kamatdöntő ülést tart, melyek mind hatással lehetnek a forint piacán, emellett több külföldi makroadat, köztük inflációs és BMI számok hozhatnak kilengéseket.

2024.12.02.

Ismét 2 éves mélypontokat érintett a forint a fővalutákkal szemben, ebben hazai és külföldi fejlemények egyaránt közre játszottak. Az amerikai infláció növekedett, de ezzel szemben a GDP második becslése erős gazdaságot mutat, így valószínűbb forgatókönyv lehet a kamatok szinten tartása a FED részéről és ennek hatására a dollár gyengült az euróval szemben, de a forintot ez nem segítette tartósan. Az eurózóna inflációja a várakozásoknak megfelelően emelkedett, ami nem volt különösebb piacmozgató hatással. Itthon a miniszterelnök megjelölte a következő jegybankelnököt Varga Mihály személyében, de vele kapcsolatban még bizonytalan a befektetők hozzáállása, mivel kérdés, hogy mennyire tud majd a politikai nyomás ellenére független döntéseket hozni. A másik jelentősebb fejlemény a péntek késő este közzétett újabb hitelminősítés a Moody’s jóvoltából, ebben Magyarországot továbbra is a befektetésre ajánlott kategóriában hagyták, de rontottak egyet a kilátáson, így egyhamar nem valószínű, hogy magasabb kategóriába sorolhatják. A hetet végül az euróval szemben 413,8-nál az amerikai dollárral pedig 392 közelében zárta. A svájci frank esetében 442,50-nél, míg az angol fonttal a 497-es szintnél állt meg a kurzus.

Image

2024.11.25.

Ezen a héten sem enyhült a forintra nehezedő nyomás, amit az amerikai dollár ereje generál. A dollár euróval szembeni erősödése főleg a két nagy jegybank kamat politikájával kapcsolatos várakozásoknak tudható be, míg a FED felől a kamatok szinten tartására spekulál a piac, míg az EKB vélhetően további csökkentésre kényszerülhet. A jegybanki nyilatkozatok mellett, az európai BMI adatok voltak lényeges piacmozgató hatással. A keddi MNB kamatdöntés a vártnak megfelelően a kamatok szinten tartásával végződött és a következő üléseken is a döntéshozói asztalon maradhat ez az opció, de továbbra is a beérkező adatok fényében dönthetnek. A hét elején még a nyugodtabb piaci hangulatba a forint erősödni kezdett, de az hét végére ismét meredeken emelkedni kezdett a jegyzése. Az euróval és az amerikai dollárral szemben is két éves mélypontra esett pénteken a magyar fizetőeszköz, előbbivel 412-ig emelkedett, az amerikaival pedig egy rövid időre 398-ig szakadt. A hetet végül kisebb korrekcióval ugyan, de még így is mínuszban zárta a fővalutákkal szemben, az euróval 411,20, az amerikai dollárral pedig 395-nél állt meg a kereskedés. A svájci frank 440,30, az angol font 494,20-nál zárt, ezek esetében is leértékelődéssel zárt a hét elejei szintekhez képest.

A jövő héten is a külföldi hírfolyamot lesz érdemes figyelemmel követni, pénteken pedig a Moody’s teszi közzé Magyarországról a friss hitelminősítését.

Image

2024.11.18.

A múlt héten a forintra hazai, illetve külföldi, főleg amerikai makroadatok gyakoroltak hatás. Itthon a vártnál kisebb mértékben emelkedett a múlt havi inflációs adat, bár ebben még nem érezhető a gyenge forint hatása, ez várhatóan a novemberi adatokban fog kirajzolódni. Nemzetközi színtéren az amerikai makroadatok voltak lényegesebb mutatók, emellett az elnökválasztás eredménye még mindig fűti a piaci kedélyeket és a dollár trendszerű erősödése nem állt meg az euróval szemben. A forint esetében nagy kilengéseket tapasztalhattunk, az euróval szemben megjárta a 411-es szintet valamint a 405,50-et is, a hetet végül valahol ennek a közepén zárta 408-nál. Az amerikai dollárhoz képest is gyengébb szinten zárt, a hét elejei hirtelen gyengülést követően már nem tudta letörni tartósan a 386-os szintet, a pénteki kereskedést pedig 387,20-nál fejezte be. Az angol font mellett sem érdemes elmenni, történelmi mélypontja közelébe gyengült a forint és a 497-es szint fogta meg. A fonttal szemben általában nagy volatilitás jellemzi a mozgását, így sűrűn volt látható több egységnyi kilengés is napközben, a hetet végül 489-nél fejezte be. A svájci frank is erősödött a hazai fizetőeszközzel sszemben, hasonlóan nagy mozgások jellemezték a kurzus, végül 436-nál zárta a hetet.

Image

2024.11.11.

Az elmúlt héten a nemzetközi hírfolyam volt a forint piacára a legnagyobb hatással. Az amerikai elnökválasztás, ahogy az várható volt, Donald Trump győzelmével alaposan felforgatta a kereskedést és a hazai devizát is erősen rángatták a hírre. A dollár erősödésbe kapcsolt az euróval szemben, ugyan a rá következő napon sikerült egy jelentősebb korrekciót mutatni a forintnak, és az euróval szemben a 412-es heti maximumról egészen 404-ig sikerült felzárkóznia, de az utolsó munkanapra 406 és 407 közötti sávba ragadt a jegyzés. Rövid távon az amerikai gazdaság politikában várható változások piaci árazása, valamint hazai fronton a gyengülő forint okozta inflációs kockázat és egy esetleges kamatemelés okozhat további mozgásokat. A dollárral szemben is nagyobb csapkodás volt látható, azonban a hétvégére itt jelentős mínuszban zárt a korrekció ellenére is, 380-nál. Az angol font esetében a hét elejei 485 körüli árfolyamhoz képest 5 egységgel feljebb zárt 480-nél, a svájci frankkal pedig 433,50-nél állt meg a kurzus. Jövő héten a magyar inflációs adat lesz ide haza fontosabb piacmozgató adat, nemzetközi viszonylatban az amerikai, illetve az ázsiai makroadatok hozhatnak kilengéseket az árfolyamokban.

Image

2024.11.04.

Megállíthatatlanul halad tovább a lejtőn a forint, a legtöbb fővalutával szemben gyengült a héten, és egyelőre az elkövetkezendő időszak sem ígér semmi biztatót a hazai fizetőeszköznek. Az amerikai gazdaságról továbbra is jó hírek érkeznek, ami egy esetleges kamatvágást is eredményezhet a FED részéről, ezáltal pedig az amerikai dollár gyengülni kezdett az euróval szemben. A forintnak általában jó hír a gyenge dollár, de a romló hazai gazdasági környezet miatt nem talál kapaszkodót. A szerdai napon a várnál rosszabb magyar GDP adatra hirtelen több egységet is veszített a forint, mivel egymást követően ez a második negyedév amiben zsugorodott a gazdaság, így Magyarország jelenleg technikai recesszióba fordult. Nemzetközi szinten, továbbra is a közelgő amerikai elnökválasztás, valamint a nemzetközi befektetői hangulat romlása okozhat nehéz napokat a magyar devizának, így érdemes követni a napi híreket hazai és globális szinten is.

A hetet végül az euróval szemben közel 2 éves mélyponton, 408-nál, az amerikai dollárral pedig 375-nél zárta. Az angol fonttal szemben kisebb mínuszban 485 környékén, a svájci frankkal pedig 432-nél állt meg a jegyzés a pénteki zárásra.

Image

2024.10.28.

Az elmúlt héten sem tudott a forint momentumot találni a trendszerű gyengülésének fordítására. A hetet biztatóan indította, és több egységet is tudott javítani a főbb devizákkal szemben, majd a hét második felére már nem tudott lépést tartani az erősödő amerikai dollár miatt, így közel két éves mélypontra emelkedett mind az euróval mind a dollárral szemben. A hét egyik legfontosabb eseménye az MNB kamatdöntő ülése volt, ahol a vártnak megfelelően 6,5%-on hagyták az alapkamatot, emellett Virág Barnabás is erős üzeneteket küldött többek között, hogy a kamatcsökkentés szüneteltetése továbbra is fennmaradhat, aminek következtében a forint is erőre kapott. Hazai viszonylatban még a péntek este közzétett hitelminősítés volt érdekes, amit az S&P készített Magarországról, ugyan nem változtattak a besoroláson és a stabil kilátáson, így továbbra is a befektetésre ajánlott alsó kategóriában maradt, de a következő évekre a kormányzati célnál magasabb deficitet is előrevetítettek, de mindezt viszonylag jól fogadta a hazai deviza. Külföldről leginkább a vegyes európai makroadatok és az erős amerikai gazdaság volt negatív hatással a forintra. A hetet végül az euróval 404-nél, az amerikai dollárral pedig 374,50-nél fejezte be, ezek mellett azonban a svájci frankkal és az angol fonttal szemben is jelentős mínuszban zárt, előbbivel 432 körül, míg a fonttal valamivel 485 felett.

A jelenlegi árfolyamok egyértelműen a valuta kitettséggel rendelkezőknek kedveznek, így érdemes lehet valuta eladásban gondolkozni akár kisebb-nagyobb megtakarítások, vagy a nyaralásból megmaradt valuták forintra váltásával kapcsolatban.

Image

2024.10.21.

Meglehetősen izgalmasan alakult az elmúlt hét a forint számára. Hazai fronton a csütörtökön tartott Budapest Economic Forumot volt érdemes követni, ahol a magyar piac meghatározó döntéshozói, többek között az MNB alelnöke, a pénzügy- és nemzetgazdasági miniszter, illetve a bankszektor vezető képviselői tartottak előadást. Külföldön az EKB kamatdöntése volt a középpontban, ahol a kamatcsökkentés mellett szigorúbb hangnemet ütött meg a jegybankelnök a jövővel kapcsolatban, ennek hatására sikerült az eurónak erősödnie az amerikai dollárral szemben. A forintra a fent említett események vegyesen hatottak, de összességében a dollár euróval szembeni folyamatos trendszerű erősödésével nem tud megbirkózni, emiatt magas bétájú devizaként, a fővalutákkal szemben nagyobb mozgásokat láthattunk a héten. Az euróval végül kisebb pluszban, 400 körül, míg az amerikai dollárral szemben 367,50 környékén zárta a múlt heti kereskedést. Az angol font jegyzése 480-nál, a svájci franké pedig 425,80-nál állt meg. Jövő héten az MNB keddi kamatdöntő ülésének üzeneteit lesz érdemes követni, emellett több piacmozgató adatot is várunk Európából és az Egyesült államokból egyaránt.

Image

2024.10.14.

Mozgalmasan telt a forint számára az elmúlt hét, gyengén indított, majd a hét közepére sikerült előnyt kovácsolnia a fő devizákkal szemben, azonban a hét második felében elillant az ereje és az hét elejei szintek közelébe gyengült vissza. Hazai adatközlések közül a csütörtökön megjelenő szeptemberi inflációs számok voltak a legfontosabbak, melyek a vártnak megfelelően 3%-os drágulást mutattak az előző hónaphoz képest. Ezt követően az MNB alelnöke szólalt meg, melyben egy esetleges szünetet lengetett be a további kamatcsökkentésekkel kapcsolatban. Nemzetközi színtéren az amerikai adatok voltak a főszerepben, melyek hatására a dollár folytatni tudta a trendszerű erősödését, ami a már megszokott módon nem kedvezett a feltörekvőpiaci valutáknak, köztük a hazai fizetőeszköznek sem. A hetet végül az euróval 400,50-nél, az amerikai dollárral 367-nél, az angol fonttal szemben 479-en és végül a svájci frankkal szemben 428 közelében zárta.

Image

2024.10.07.

Mozgalmasan indult a hét, főleg nemzetközi viszonylatban, hétfőn már a FED elnökének beszéde felbolygatta a piacot, ami a forintra negatív hatást gyakorolva ismét a gyengülés felé véve az irányt. Idehaza nem volt komolyabb piacmozgató hatású adatközlés, főleg a nemzetközi hírfolyam, köztük európai és amerikai makroadatok közlései, valamint geopolitikai fejelemények voltak hatással a devizapiacra. A következő napokban a fentebb említett beszédet követően az USA-ból érkező adatok hatására a dollár erőre kapott az euróval szemben ami, feltörekvő devizapiaci szereplő lévén, a forintra is negatív hatást gyakorolt. A szerdai napon a Közel-keleti konfliktus felől érkező hírek a részvénypiacon is nagy riadalmat keltettek, ami miatt esni kezdett az amerikai dollár pedig tovább erősödött. Így a forint az euróval szemben átlépte a lélektani 400-as szintet, ahonnan a hét végéig nem tudott érdemben korrigálni. Korábbi elemzések és a múlt heti cikkben is említett technikai kép már előre vetített egy nagyobb kiugrást, ami végül felfelé történt meg. Mivel a dollár önmagában is erősödött, így mindez a forinttal szemben is érződött, a hét végére 366 fölé került a kurzus, míg az euróval végül 401,50 közelében zárta az elmúlt hetet. Az angol fonttal szemben 479-en, míg a svájci frankkal 426-os árfolyamon végzet. Utóbbi kettővel szemben a szerdai kiugrást követően valamivel nagyobb mértékben tudott javítani a forint, de a következő hetet még így is nagy hátrányból indítja.

Image

2024.09.30.

Fontos piacmozgató európai adatokkal indult az elmúlt hét első napja, ami a forintot is kibillentette az eddigi erősödő pályáról a vezető devizákkal szemben. Az előbb említett európai BMI adatok a vártnál rosszabb képet mutattak, így az euró a dollárral szemben gyengülni kezdett, ennek közvetett hatására indult el a forint is. Kedden az MNB kamat döntése volt a leglényegesebb momentum a magyar deviza számára, de nagy kilengéseket nem okozott a 25 bázispontos kamatvágás, mivel ezt a befektetők már korábban beárazták, így a vártnak megfelelően alakult. A hét további napjaiban főleg nemzetközi makroadatok, valamint a globális hírfolyam hatott a deviza piacra. A forint hullámzó mozgása a héten végül a gyengülés felé vezette, elemzések és a technikai kép is egy kitörést jelez előre az eddigi szűk sávban való mozgás után, kérdés merre veszi az irányt a hazai fizetőeszköz?

Péntek este az euróval szemben 396,50 felett, az amerikai dollárral pedig 355,20-nál zárt. A svájci frank esetében jelentős gyengülést mutatott, a hét elejéhez képest közel 9 egységgel leértékelődve 423-nál, az angol fonttal pedig 7 forinttal gyengült, így 475-ön zárt.

Image

2024.09.23.

Az előző időszak gyengébb napjai után biztatóan indította a forint a hetet, a 395-ös szintet áttörve már a 394-et célozta meg az euróval szemben. Az amerikai dollárral szemben is határozott erővel lépett fel, és a 354-es árfolyamot is áttörte rögtön a hét első napján. Nemzetközi viszonylatban a piacot a szerdai FED kamatdöntése bolygatta fel, ahol az amerikai hegybank 50 bázispontot vágott. A forint az euróval szemben alig mozdult ki, azonban a dollár esetében gyengülést mutatkozott és 355 felé billent a kurzus. A hét második felében a kedvező piaci hangulatban a forint is levegőhöz jutott, így a fent említett gyengülését az amerikaival szemben már bőven le tudta dolgozni, a hetet végül 351,50-nél, az euróval szemben pedig 392,70-nél zárta. Az angol fonttal kisebb minusszal 468,60-on, míg a svájci frankkal szemben szintén határozott erősödéssel, 414,80-on zárta a hetet.

Image

Exclusive Best Change tippek nyaraláshoz

Mindannyian várjuk a jól megérdemelt nyári pihenésünket.

A magyarok gyakran választják úticélként valamelyik eurózóna-tagországot, ha tehetik, a legkedveltebb nyaralási célpontok évek óta Horvátország, Olaszország, Görögország, Franciaország és Ausztria.

A római vakációk, toszkánai, nápolyi utazások, az amalfi part, a Garda-tó vagy Velence a családok és a last-minute utazók kedvelt helyei is, akár autóval, repülővel vagy busszal utaznak.

Image
Image

Franciaország 2024. nyarán a párizsi olimpia miatt kap kiemelt szerepet, idén aki teheti, ide is ellátogat, de nem érdemes kihagyni a francia riviérát sem pihenésképpen. Ausztria, Svájc és Németország a júliusi-augusztusi kánikulában kínál remek célpontokat, akár egynapos, hosszúhétvégés kirándulás formájában a hegyek között, de egy osztrák vagy svájci körút is üdítő kimozdulás lehet az itthoni forróságból.

Horvátország elsősorban a családosok kedvence, könnyen elérhető autóval, ill. már repülővel is Dubrovnik és Zadar. A Krk sziget, Crikvenica, Opatija, Rovinj, Trogir, Pula mind-mind kedvelt helyei a magyar utazóknak, itt van lehetőségünk olcsó nyaralást szervezni, kifoghatunk akciós családi nyaralásokat is, de a luxusra vágyók is megtalálhatják számításukat.

Ha már kiválasztottuk a vágyott úticélt, lefoglaltuk a szállást, érdemes azt is átgondolni, hogy mennyi készpénzre lesz majd szükségünk külföldön, illetve bankkártya mellett mindig vigyünk valutát is magunkkal.

Hogy miért? 

A bankkártyát is elfogadják igen sok helyen. 

De ne feledkezzünk meg ilyenkor az átváltás költségeiről és arról, hogy a kibocsátók milyen árfolyamot alkalmaznak, vagy hogy milyen plusz díjakat rónak fel, ellenőriznünk kell a bankkártyák lejárati idejét, a használati limiteket. Kiemelten figyeljünk arra is, hogy a készpénzfelvételnek helyben igen magasak általában a költségei.

Image
Image

Fiókjainkban 22-féle valuta közül választhat – az euró, amerikai dollár, svájci frank és angol font mellett számos európai ország valutájából válogathat nálunk. Mindezek mellett több egzotikus valuta is beszerezhető fiókhálózatunkban, többek között thai baht, japán jen és új-zélandi dollár.

Fontos, hogy ha nem találja az pénztárban azt a pénznemet, amire éppen szüksége van, kollégáink segítenek alternatív megoldás keresni, hogy minden igényt ki tudjunk elégíteni.

Nyaralás után pedig érdemes visszaváltani megmaradt valutáját fiókjainkban.

Megtalál minket országszerte a nagyobb bevásárlóközpontokban és a Tesco üzletsorokon, használja fiókkeresőnket hogy megtalálja az Önhöz legközelebbit - ahol gyorsan, kényelmesen és kedvező árfolyamon tud valutát váltani a nyaralására.
Image
Image

Felhőtlen nyaralást kívánunk!


Image
Az Exclusive Best Change a Raiffeisen Bank kiemelt partnere.
Image

Image

Az Exclusive Best Change szolgáltatásait a Magyar Nemzeti Bank engedélye alapján végzi.